Chlipkam kavicku, surfujem si v obyvacke v klude rano na nete, sportujem: skacem zo stranky Chudnutie-ako (odporucam) na stranku Ebay a snivam o tom, ze si raz (mozno dnes rano) kupim za nehoraznu sumu kabelu Pelham znacky Gucci (velkost M, samozrejme), ved, ano, som obet konzumnej spolocnosti.
Fuj.
Kabelky, tasky, topanky ma po chvili omrzia, idem sa pozriet do ibejovskej rubriky umenia. Su v nej na predaj stovky obrazov, sosiek, fotografii... rada si ich prezeram, bez toho, aby som cokolvek kupila, ceny su niekedy zavratne.
Jeho majitel mu dal takyto popis: "Trés beau tableau ancien aux couleurs vives" (Krasny stary obraz namalovany zivymi farbami).
Po kliknuti sa titulku sa objavi popis: "Vendons tres beau tableau ancien aux couleurs vives, trés présent et décoratif .Ce tableau mesure 46 cm par 33 CM.Bon état général malgré son age mais à signaler de nombreuses cassures de la peinture visibles sur les photos."
Cize: Na predaj: stary obraz namalovany zivymi farbami, velmi vyrazny a dekorativny. Rozmery 46 x 33 cm. Napriek veku dobry celkovy stav, aj ked upozornujeme na pukliny vo farbe viditelne na fotografiach.
Prva fotografia: som nadsena. V momente sa do obrazu zamilovavam. Sestry sa mi smeju, "po Tublatanke teraz toto???"
Pukliny mi nevadia. Kaslat na ne.
Stupa mi adrenalin. Tento obraz ma oslovil. Laka ma. Je v nom nieco, co nedokazem opisat. Povazujem ho za PRENADHERNY, aj ked na prvy pohlad sa vam moze zdat vsedny.
Tie farby, formy, celkovy dojem, ktory vo mne ten obraz zanechava. Znervoznuje ma a zaroven ukludnuje. Dokazala by som a nanho pozerat hodiny. A aj sa pozeram. Aj prizeram, lepsie, skumam detaily.
Neverim vlastnym ociam. Na Ebay sa predava obraz od Francisa Picabiu.
Francis Picabia: Maliar, grafik, surealista, dadaista, zil v rokoch 1879-1953. Ked tento obraz namaloval, mal 33 rokov. Vo svojich umeleckych zaciatkoch ovplyvneny Pissarom, Barbisonom, Sisleym. Na poharik vina chodi s kym inym ako Marcelom Duschampom. V rokoch 1913-1915 cestuje do New Yorku a prispieva k zalozeniu avantgardy. Samozrejme, spoznava aj Tristana Tzaru, a zurisskych Dadaistov.
Och. Predstavujem si velku obyvacku, zaliatu svetlom. Vysoky strop, biele steny, parkety. Neverim. Ved Dadisti opovrhuju prave tymto. Tak si vymyslam ine: maly atelier, binec, vsade farby. Francis Picabia maluje pri mne, ja sa na neho pozeram, vychutnavam si rannu kavu.